CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
Úprava pravidel
Máte nějaké vlastní upravená pravidla?

téma založeno uživatelem Zaniram - 16.2.2026, 19:04 |

...
Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
Bumsakalaka 2 daniel.bartosek 1 LunarHexagon 2 Zaniram 6
#1
já osobně mám spíše menší úpravy a řešení věcí, jako je vícekrát použitý stejný rozšíření nebo "nekompatibilní" rozšíření (to je hlavně u startovacích karet), hrál jsem jen C2, a C3 pravidla jsem zatim neštudoval, i když mám krabičky doma vyrovnaný, takže to berte z kontextu k tomu

startovací karty ze základní hry prostě zamíchám s řekou, umysťují se jak přijdou, začíná se městem Carcassonne ke kterému se postupně dají prameny a staví se řeka, po řece se umístí vhodně škola, trhy v Lipsku a tak dál, pokud máte prázdné kartičky, můžete si tam přidat popis jako "trhy v Lipsku" nebo "škola" a po vylosování takové kartičky se umístí příslušná věc, skládající se z více kartiček, to se dá použít is pro losování ostatních "multi" kartičkových věcí jako jsou "divy lidstva" nebo "německý hrady" při běžné hře

když budeš hrát hru s 2-ma nebo více draky (celkem dává smysl, když se hraje mega-hra na celej den), první sopka umístí prvního draka a ten se hýbe podle standardních pravidel, po umístění druhé sopky se uméstí druhý drak, třetí+ sopka přemisťuje jednoho z draků (pokud máš draků víc, tak se umysťujou, dokud tam nejsou všechny), kterého si hráč umísťující kartu se sopkou zvolí (pokud můžete draky rozlišit (barvou, samolepkou nebo značkou), tak se může přesouvat na novou vždy sopku první a pak druhý drak, pak zase první atd), při pohybu draka s více draky se pak dá hrát to, že hráč iniciuící pohyb jednoho vybere, a ten se pak hýbe podle standardních pravidel, nebo si každý hráč vybere kderým drakem kam pohne, nebo se hýbou všichni draci, samozřejmě nesmí na políčko, kam už nějakej drak (stejnej, nebo jinej) u toho pohybu stoupnul, samozřejmě se musí předem domluvit, jak se draci budou hýbat

při hře s více staviteli, je jedno jestli máš 2 v jednom městě nebo během tahu přiložíš i druhou kartu, kterou ti dal první stavitel po přiložení k němu, k druhýmu staviteli, stavitelové dohromady vždy dají maximálně jednu kartu za tah, takže více stavitelů na více oblastech jen zvíší šanci na to, že se něco přiloží ke staviteli

vzhledem k tomu, že mám několik základních her, klidně hrajeme s celou hromadou meeplů, hlavně, protože zpravidla hrajeme hru se všim, takže oni se ti meeplové bohatě využijou, i když to trochu odebírá tu strategickou volbu

více ovčáků se nemůže dát do jedné louky, ale pokud se louka propojí a dva tvoji ovčáci jsou na jedné louce, vybíráš si, ke kterému z nich dáváš ovci, to ze volí před losováním, a tam se ovce pak dá, vlk, jako v základu, rozežene všechny stáda na louce, všechny stáda na louce se vyhodnocují najednou, rozdíl v tom, pod kterým ovčákem jsou ovce je u použití draka nebo jiných prvků odstraňujícich jednotlivý pastýře zvlášť

"půlky" se mohou zamýchat a otočit a hráč si může vzít půlku místo normální karty, to může být omezeno třeba tím, že se musí dosáhnout nějakého počtu bodů, nebo to, že jen přídavné tahy (stavitel, dopisy atd) mají možnost použití půlek

na zboží se může dát nějakej bonus za počet, při větší hře je standardní bodování dost slabý

pak máme pravidlo odstraňující bonusovej bod za vílu u meepla, jeden důvod je, že samotná ochrana před drakem už je dostatečnej motivátor si ji tam držet, a hlavně jsme porát na ten bod zapomínal, při použití více víl, nesmí být víc víl na jedné kartě

více starostů v jedno městě se sčítá, takže pokud máš 2 a ve městě 5 erbů, mají dohromady sílu 10 (5 za každýho), k tomu starosta bez erbů má sice sílu 0, ale pokud ve městě nic jinýho není, stejně ho zabírá, pokud je ve městě 1 tvůj a soupeřův meeple, a tvůj starosta bez erbů, je to plichta a starosta nepomůže, i když je na kopci, ovšem lze se domluvit, že starosta bez erbů má sílu 0,0005 a tak by pomohl při plichtě a zabíral prázdná města, ale nepřevážil meepla (s erby pak má sílu podle nich)

to jsou některý, který tak nějak máme, hrajeme jen relaxačně, ne nějakej osobní turnaj, takže je to hlavně cílený na to, aby to prostě bylo tak nějak fajn, hlavně, když se to hraje doslova or rána do noci, pokud s nějakým prvkem nehrajeme, jen ignorujeme vyzobrazení na kartičce a kartičky používáme jako normálně (například katapul C1, pokud je tam objekt "použij katapult" tak se umístí karta jako normálně a jede se dál bez katapultování)
[Obrázek: green-meeple.png]L.H.[Obrázek: green-meeple.png]
Odpovědět
#2
(3.4.2026, 13:05)Zaniram Napsal(a): Zdravím, mluvili jste tu někde na fóru i o trzích v lipsku a tak podobně. Koupil jsem si balíček minirozšíření, kde jsou ty německé kláštery, kterými mám nahradit kláštery ze základní  hry. Nicméně když se hraje s dalšími rozšířeními, tak spousta klášterů stejně zůstává. Tudíž mě napadlo, když stejně nejsou oficiální pravidla pro další rozšíření- nedává smysl místo nahrazování klášterů ty německé kláštery přidat, ale hrát u nich JEN na převora?

osobně, když kupuju rozšíření "ALÁ vyřaď karty a nahraď je těmito" tak nic nevyřazuji (nepodkládám ani kartu pod "kopec" jinou kartou, i když samotnej efekt kopce počítám), pokud hraješ větší hry, tak to podle mě ničemu nevadí, je to na tobě, jestli se ti zdá to, že máš klášterů hodně nebo ne, já pak ty německé (a jiné národní speciální budovy) hraju na ten "výběr", kde si vybírám jestli meepla dám na bok a dostávám body až na konci nebo to zaberu jako běžnej klášter (doufám, že myslíš tohle rozšíření a ne to druhý), zdá se mi to trochu zábavnější, protože se tam rozhoduješ, kam to dát a pak jak to zabrat navíc
[Obrázek: green-meeple.png]L.H.[Obrázek: green-meeple.png]
[-] 1x   Zaniram
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnuto Poslední příspěvek
  Katapult - úprava pravidel Chmura 3 928 2.3.2020, 0:03
Poslední příspěvek: šmoula



Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)